Letecký kalendář

datum

Lítání v Keni

Druh akce: paragliding paragliding
Kdy:17. 01. 2013 - 28. 01. 2013
Kde: Rift Valley
Kontakt:http://www.jemm.cz/cz/paragliding-a-jine-novinky/magical-kenya-2013
 


Keňa 2012 se opravdu vydařila a tak jsme pro “para exotiky” připravili výlet do námi prověřených míst v Keni i pro nadcházející zimu – leden 2013.

Proč zrovna Keňa – Rift Valley?

Při pobřeží Indického oceánu a na východě se rozkládá rozsáhlá nížina, která se v severní části rozšiřuje daleko do vnitrozemí. U hranic s Etiopií patří Keni část Etiopské vysočiny. Na zbytku území jsou rozsáhlé plošiny a tam, kde jsou lávová pohoří, dosahují výšek až 2500 m n. m. Náhorní plošina je rozdělena tektonickým příkopem Východoafrickou příkopovou propadlinou (Východoafrický rift) s řadou menších jezer, které jsou součástí Velkých příkopových propadlin. Podél linie poklesů vystupují po obou stranách vulkanická pohoří, východně od příkopu ční nejvyšší vyhaslá sopka Kirinyaga, anglicky Mount Kenya která měří 5199 metrů. Na západě na hranicích s Ugandou je hora Mt. Elgon a měří 4321 metrů. Keni také patří úpatí nejvyšší hory Afriky Kilimandžáro. (zdroj: wikipedie)


Námi vybrané místo (Rift Valley) je údolí široké průměrně 10km a dlouhé zhruba 80km. Vybrali jsme i nejvhodnější termín kdy v tomto období je v této oblasti 95% dní slunečných a letových. Slunce každý den odstartuje denní chod údolí, což pro nás znamená, že již od rána krásně fouká na jednoduchou startovačku umístěnou přímo vedle hotelu, která je vhodná i pro začínající piloty. Na úbočí Rift Valley se dají odsvahovat několika kilometrové přelety bez větších nároků na znalosti a zkušenosti pilota. Pro dospělejší XC piloty je úbočí údolí jistým vyčkávacím místem pro nástup do startovního stoupáku při nebeských vandrech nad Keňou. To, že se v letový den nad údolím zvaném Rift stoupáku dočkáte, je více než jisté, naopak praxe je taková, že kolem poledne je termiky tolik, že by si většina pilotů přála, aby jí bylo méně :-).


Jak to bude probíhat?

Poletíme do hlavního města Keni Nairobi. Z Nairobi se po přistání ještě týž den vydáme na cestu směr Kerio View. Po cca 60 km (2hod.) se zastavíme v Kijabe, kde přespíme v místním hotelu. Ráno se přemístíme na místní letový terén na Kijabe hill. Je zde nádherné polétání nad sopkou „Longonot volcano“!


Po létání přesun do hotelu Kerio View. Tady na hraně Kerio Valley (2300m) bychom zůstali 5–6 dní s ubytováním v hotelu Kerio View, který je znám evropským spíše nad standartním ubytováním a nabídkou evropské kuchyně. Na základě osobních zkušeností víme, že ubytování v komfortnějším klimatizovaném pokoji je pro zotavení se po horkém letovém dni opravdu důležité. Navíc si v hotelu můžete zapůjčit horské kolo a vydat se prohlídnout si údolí i z pozice suchozemce :-). Přímo z hotelu můžete pozorovat pro nás zajímavé zvířata jako opice, exotické ptáky, černé šakali, hyeny a spoustu zajímavých hlodavců apod. Hotel se nachází blízko města Iten, což je známé vysokohorské středisko atletů. Jezdí sem trénovat atleti z celého světa, takže kdo z pilotů by si chtěl zvýšit transportní kapacitu krve navýšením počtu červených krvinek má tady ideální možnost :-). Po odletu ze startovačky přímo vedle našeho hotelu máme možnosti přistání buď zpět na startovačce (pouze pro zkušenější piloty), další možností je o 400m níže položená planina a nebo na samém dně údolí s výškovým rozdílem 1000m oproti startu. Zpět na horu se dostaneme jednoduše s místíma na motorce za cca 50 Kč (v ceně příjemný zážitek a klimatizace :-).


Závěrečné tři dny bychom strávili dle domluvy a představ účastníků kurzu. Možnosti jsou:

dvoudenní výstup na Mt.Kenya
návštěva národních parků, safari, čajových plantáží…
možnost navštívit další letové terény
V případě neshody je možné skupinu rozdělit na 2 po případě 3 menší skupinky s odlišnými programy.

ITINERÁŘ

17.1. Odlet z Vídně do Nairobi

18.1. Přesun z Nairobi do Kijabe, ubytování případně polítání

19.1. Polítání v Kijabe, cesta do Kerio View

20.1.-24.1. ubytování v Kerio View, lítání na Rift Valley

25.1.-27.1. Mt.Kenya/safa­ri/lítání

28.1. Odlet zpět z Nairobi do Vídně

Proč se do Keni vydat s JEMM teamem?

Jste v doprovodu zkušeného instruktora s dlouholetou praxí schopného poradit, pomoci, naučit. Vezmeme vás na místa námi prověřená a jsme znalí místních poměrů. V našem zájmu je vaše spokojenost a váš bezpečný návrat domů!

Instruktoři:

Tomáš Lednik

Průvodce znalý místních terénu a poměrů:

pilot Petr Haladej

Nezapomínejte, že vydat se v zimě za kvalitním létáním znamená přerušit zimní spánek pilota a tím si prodloužit letecký život … :-)

Více na http://www.jemm.cz/cz/paragliding-a-jine-novinky/magical-kenya-2013

Uživatel

Registrace | Zapomněli jste heslo?

Přidat akci

Každý může zdarma přidávat

Odběr novinek

 

Doporučujeme

Školení pilotů

 

 

 

Školení pilotů  

 

 

Letecká amatérská asociace ČR
   
Aeroklub ČR  
   

Soutěže

 

 

 

XContest

XContest

 

 

Paramotor Pylon Games

Liga MPG

 Adresář

 

odkazy na letecké weby

Informace