Letecký kalendář

datum

Data logger AMOD AGL 3080, základní návod na použití záznamu tras pomocí GPS

Datalogger AMOD AGL 3080 byl otestován a schválen pro použití při soutěžním létání mezinárodní komisí CIMA. Pozor, nenahrazuje ale certifikovaná GPS pro záznam leteckých rekordů a zatím (kvůli nedořešení autorizace záznamu letu, která snad v dohledné době bude dokončena) nelze ani použít při nahrání soutěžních letů do přeletové soutěže XContest.

Datalogger AMOD AGL3080

Jeho použití je široké, můžete si nahrávat prošlé či ulétnuté trasy a výzamným místům přiřazovat například fotografie. Pomocí tlačítka MARK můžete označit místo pořízení fotografie. Pro pilota bude asi nejčastější použití jako záznam letu a následné nahrání trasy do počítače. Logger pracuje v šeti módech záznamu. Pro letecké využití doporučuji mód č.1, kdy je zaznamenávána poloha každou sekundu. V tomto módu lze i hrubě odečíst čas letu ve slalomu (přesnost na vteřiny je pro trénink dostatečná). Kapacita záznamu je v tomto režimu 72 hodin. Vzhledem k tomu, že dnes většinou stahujeme fotografie z karet do počítače, můžeme tak dělat i se zaznamenanými lety. Pokud by jste potřebovali delší záznamový čas, můžete zvolit mód č.3 s 5ti vteřinovým záznamem nebo mód č. 5 s 10ti vteřinovým záznamem.  

Zaznamenané trasy jsou uloženy jako jednotlivé soubory a jsou přes USB připojení přístupné přímo z PC. AMOD se zobrazuje jako Flash disk. Pro následnou práci s daty je potřeba je převést do vhodného formátu. Nejvíce informací, potřebných pro analýzu letu, obsahuje formát IGC. Data jsou uložena ve standardu NMEA. Pro konverzi můžeme použít například online aplikaci GPSBabel. Při použití této aplikace se zobrazí okno s jednotlivými volbami pro konverzi. Jako "Type of GPS data" zvolíme "Tracks", "input file format" zvolíme "NMEA 0183 sentences" a "output file format" zvolíme "FAI/IGC Flight recorder data format". Pak už stačí vybrat soubor (lze přímo z připojeného Amodu), další dvě volby nechat nastaveny na "NO" a kliknout na tlačítko "convert the file". Po konverzi se na nové stránce objeví odkaz s konvertovaným souborem. po kliknutí na něj se soubor stáhne do vašeho PC. GPSBabel umožňuje i další konverze, například do kml/kmz formátů pro zobrazení v aplikaci Google Earth. 

Rychlý návod na použití AMODU

Nastavení režimu záznamu se provede tak že při vypnutém loggeru stiskneme a držíme obě postranní tlačítka (power button a mark button) více jak 5 vteřin. Nejdříve všechny ledky blikají a poté se trvale rozsvítí. V tuto chvíli tlačitka pustíme. Aktivovali jsme servisní režim.

Záznamový mód vybíráme stisknutím tlačítka "mark button" (obrázek praporku). Každým stiskem se mód posune o jedno výše. Naposledy ponechyný mód se uloží jako aktuální. Mačkáním tlačítka procházíme módy stále dokola od č.1 do č.6. Každý mód je signalizován jinými ledkami - viz následující tabulka:

mód č.1 svítí led plné paměti GGA/GSA/RMC/VTG->1 sec,   GSV->5 sec
mód č.2 bliká led plné paměti pouze RMC->1 sec
mód č.3 svítí led GPS - družice GGA/GSA/RMC/VTG->5 sec
mód č.4 bliká led GPS - družice pouze RMC->5 sec
mód č.5 svítí led baterie GGA/GSA/RMC/VTG->10 sec
mód č.6 bliká led baterie pouze RMC->10 sec

V servisním režimu můžeme dále vymazat uložené lety. Pokud budeme držet tlačitko "mark button", po 5ti vteřinách začnou postupně blikat všechny led. V tuto chvíli dojde k vymazání letů a poté vypnutí loggeru. 

Význam jsednotlivých led při normálním provozu:

symbol baterie - pokud je zhasnutý, baterie mají dostatečnou kapacitu, blikání led znamená nižší kapacitu a může dojít v blízké době k vypnutí přístroje, pokud se symbol rozsvítí, přístroj už nezaznamenává žádné pozice a bude brzy vypnut.

symbol GPS družice - zhasnutý symbol znamená vypnutý přístroj, blikající led je standardní provoz se záznamem dat, trvale svítící ledka signalizuje hledání družic a přípravu k záznamu.

symbol paměti - zhasnutá led znamená normální provoz, rozsvícená led znamená zaplnění paměti a přerušení záznamu dat. Datalogger nepřepisuje původní data a proto se při zaplnění paměti přestane nahrávat další záznam.

Pomocí počítače lze mazat z paměti i jednotlivé soubory a není potřeba provádět celý reset paměti v servisním režimu (viz popis výše).

Uživatel

Registrace | Zapomněli jste heslo?

Přidat akci

Každý může zdarma přidávat

Odběr novinek

 

Doporučujeme

Školení pilotů

 

 

 

Školení pilotů  

 

 

Letecká amatérská asociace ČR
   
Aeroklub ČR  
   

Soutěže

 

 

 

XContest

XContest

 

 

Paramotor Pylon Games

Liga MPG

 Adresář

 

odkazy na letecké weby

Informace